14. U ježka Bodlína

Kresba
Kresba: Klára Eliášová

Básnička

Chvilku seďte tiše, slyšíte jak dýše.

Co dýše!? On funí!!! Zem pod ním jen duní!

Když budete chvíli hodní, znám břízu a ježka pod ní.

Vykoukne ven z pelechu, za každou jehlou blechu.


Zvukové soubory

Básnička

Povídání o Ježkovi

Hlas ježka


Textová příloha

14.střípek informací a zajímavostí z našeho lesa
První brigádu na úklid lesa zorganizovalo občanské sdružení Újezdský STROM na podzim 2007 a od té doby tradice pokračuje vždy jarním a podzimním úklidem.

Původní rozsah úklidu se soustředil zejména  podél lesních cest a okrajů lesa  mezi Čentickou, Staroklánovickou a Pilovskou. Během dvou brigád na podzim 2007 a na jaře 2008 jsme vyčistili staré skládky a zásoby odpadků v množství několika tun, nashromážděných snad za desítky let.
Jarním XII úklidem v r.2012 jsme si připomněli Den Země, který se slaví každoročně 22.dubna a poprvé jsme se zapojili do mezinárodní kampaně Ukliďme svět, jejímž garantem v České republice je Český svaz ochránců přírody.
Péče o čistotu lesa se neomezuje jen na „oficiální“brigády. Všichni, kdo lesem procházíme, čistíme jej průběžně a dvě dobrovolnice se starají o pravidelnou výměnu pytlů v odpadkových koších v Blatovském lese, v průseku nad kanalizací a podél štěrkové cesty zvané Mimrovka od školy až k nádraží.
Starat se o les, který máme pod nosem, nezavážet ho odpadem, ani zbytky ze zahrady, může každý a není to žádná zásluha, je to zkrátka NORMÁLNÍ.


Obrázky

Ježek západní (Erinaceus europaeus)
Ježek západní (Erinaceus europaeus)