21. Mravenec lesní (Formica rufa)

Kresba
Kresba: Julie Šlesingerová
Kresba
Kresba: Monika Bártová
Kresba
Kresba: Jindřich Těšínský

Básnička

Mravenci

Mravenec, ten pilný chlapík,

Nezná krok, zná jenom kvapík.

Kvapíkem po lese sviští,

Něco vleče k mraveništi.

K mraveništi má vztah silný,

Buduje ho, je fakt pilný.

( V mraveništi jsou jich mraky,

Neflákaj se, makaj taky.)


Zvukové soubory

Básnička


Textová příloha

Je to teplomilný blanokřídlý hmyz. Dorůstá délky 5-11 mm. Čelo, temeno hlavy a zadeček je červenohnědý až černý. Nemá skoro žádné ochlupení. Má zakrnělé žihadlo s jedovou žlázou na koncï zadečku. Jednočlánkovou stopku, která spojuje hruď se zadečkem, vyznačuje vzpřímeně postavená šupina.

Obývá jehličnaté i listnaté lesy. Je velmi užitečný, protože spotřebuje velké množství hmyzu. Staví si velká, kupovitá mraveniště z jehličí a větviček na okrajích, nejčastěji smrkových, lesů až se 100 000 jedinci. Bývá vysoké kolem 50 cm a uprostřed je vždy pařez, ve kterém oplodněná královna založila kolonii, která bývá osídlena až 40 let. Tvar a výška mraveniště je ovlivněna množstvím osvětlení mraveniště, při nedostatku světla může dosahovat výšky až 2 m. Podzemní část mraveniště bývá 2x větší než na povrchu. V zimě přespávají mravenci hlouběji pod zemí.

Jednou za rok vznikají okřídlení samečci a samičky, kteří se setkávají ve svatebním letu k páření. Po něm tmavě zbarvení okřídlení samečci hynou, oplodněné samičky (královny) zakládají nové kolonie a kladou vajíčka, ze kterých se líhnou neokřídlené dělnice žijící až 6 let. Jsou nejpočetnější, zajišťují chod mraveniště, starají se o potomstvo, shánějí potravu a chrání hnízdo. Samička dorůstá délky 11 mm, hruď a zadeček jsou silně lesklé. Okřídlená je krátkodobě, křídla si ulomí po páření, křídelní svalovinu využívá pro získání energii na založení kolonie. Dožívá se až 20 let.


Obrázky

Mravenec lesní
Mravenec lesní