8. Sýček obecný (Athene noctua)

Kresba
Kresba: Michaela Piňosová
Kresba
Kresba: Viktorie Kalivodová

Básnička

Sýček a puštík

Zkus vypátrat pod měsíčkem

rozdíl mezi puštíkem a sýčkem.

Sýček, to je sova malá,

Vypadá, že všeho znalá.

Na všechny se přísně mračí.

Jenom v noci – to prý stačí.


Zvukové soubory

Básnička


Textová příloha

Je menší než holub, délka těla je 23-25 cm. Váží od 150-250 g. Samička a sameček jsou stejní, vrchní část těla je tmavohnědá s hustými bílými skvrnami, spodní je světlá s širokými tmavohnědými pruhy. Má velké žluté oči.

Je to stálý pták, pohybuje se v otevřené krajině se starými stromy.

Je aktivní za soumraku a za dne, létá většinou na svém teritoriu.. Často se ohýbá, loví hlavně myši.Sameček volá stoupavé a nosové guhik.

Doba hnízdění trvá od dubna do července. Samičky kladou 3-5 vajec do dutiny stromu a sedí na nich 25-30 dnů. Mláďata jsou v hnízdě 35 dnů, po 45 dnech jsou schopná létat.

Puštík obecný (Strix aluco)

Je menší než káně, dorůstá délky 36-43 cm. Samička a sameček jsou stejní. Svrchní strana těla a o něco světlejší spodní strana jsou výrazně tmavě skvrnité a slabě napříč páskované. Základní barva dospělých ptáků je hnědá nebo šedá. Hlava je kulatá, oči tmavé.

Žije ve světlých lesích, dřevinách s dostatkem dutin. Je to stálý pták.

Je aktivní za soumraku a v noci, během dne se skrývá, celoročně se pohybuje na svém teritoriu. Loví malé savce, ptáky a obojživelníky. Pronikavě volá ku-itt. Samečci a samičky na jaře a na podzim vydávají typické hu-u, hu-u-u.

Samička sedí na 3-5 vejcích 28-30 dnů, mladí opouštějí hnízdo po 30-35 dnech, kdy jsou schopni létat, a po 10 týdnech jsou samostatní. Opeření je běložluté, tmavohnědé nebo šedě vlnkované.


Obrázky

Puštík
Puštík
Puštík
Puštík
Puštík
Puštík
Sýček
Sýček