7. Veverka obecná (Sciurus vulgaris)

Kresba
Kresba: Eliška Jirásková
Kresba
Kresba: Sára Stankovičová

Básnička

Veverka, blecha a jejich rodinný život

Blecha čeká na stromě:

„Skoč veverko, skoč pro mě!

Budu doma hopem,

Když to vezmu stopem.“

Blechy znají různé taje,

Třeba vědí, co kde zraje.

Tak veverku z kožíšku

Naviguje na šišku.

Veverka si dala šišku,

Blechu vzala do pelíšku.

Říkala to tetě Róze,

Že teď žijí v symbióze.


Zvukové soubory

Básnička


Textová příloha

Je to středně velký hlodavec obývající široké území od západní Evropy až po východní Asii. Obvykle dorůstá 19-23 cm , dosahuje hmotnosti 250-340 g. Horní stranu těla má proměnlivě zbarvenou – černou, šedočervenou až červenohnědou. Spodní strana těla je bílá. Huňatý ocas, který pomáhá udržovat rovnováhu při lezení a skocích na stromech a který veverka používá jako pokrývku těla při spaní, je 14-20 cm dlouhý. Charakteristickým znakem jsou střapce chlupů na ušních boltcích směřujících do špičky, viditelné je to především v zimním období.

Žije v lesích, parcích a zahradách.

Je aktivní za dne jedná se o typického obyvatele stromů. Velmi obratně šplhá, i hlavou dolů. Hnízdo si dělá z trávy, listí a mechu ve starých dutinách stromů a v ptačích hnízdech. Zimní odpočinek přerušuje hledáním potravy. Živí se semeny, oříšky, bobulemi, a pupeny, také malými zvířaty, malými ptáky a ptačími vejci.

Ročně dochází k 1-2 vrhům. Doba březosti trvá 38 dnů. Rodí se 2-5 slepých mláďat, která rychle rostou, po dvou měsících jsou samostatná. Doba kojení je 9-12 týdnů.


Obrázky

Veverka
Veverka