46. Tis červený (Taxus baccata)

Kresba
Kresba: Veronika Volšická
Kresba
Kresba: Denisa Zakopalová

Básnička

Tis č. 1
Kraťoulinká básnička

o dřevině, o tisu:

až na rudá zrníčka

přesně podle popisu-

jedovatá celičká !!!

Tis č. 2 

Setkaly se 4 krysy

na poradu tam pod tisy.

Téma této schůze krysí:

chichotat se nad dopisy.


Že prý jeden chemik z Lysý

otrávit chtěl doupě krysí!

Jak psal tetě do dopisu

vzal si na to plody tisu.


Nevěděl, ač už byl lysý

to, co vědí všechny krysy:

tis dělá na zdraví škody

celý, až na jeho plody.

Smály se pak všechny krysy

tomu chemikovi z Lysý.


Zvukové soubory

Básnička


Textová příloha

Tis červený je nevysoký strom, dorůstající výšky 10 -12 m, ale někdy i 20 m. Má průběžný kmen s široce větvenou korunou. Je jedovatý.

Tis červený má načervenalou borku odlupující se v plátech. Listy jsou na větévkách dvouřadě uspořádané a žijí asi osm let, potom opadávají.

Tis je dvoudomá dřevina. Samičí šištice jsou kulovitého tvaru a vyrůstají jednotlivě v paždí jehlic, pylová zrna nemají vzdušné vaky. Samičí „květy“ představují jednotlivá vrcholová vajíčka, podepřená jedním, nebo více páry listenů. Prstencovitý val pod vajíčkem (kupula) se v době dozrávání mění v dužnatý míšek (arillus), výrazně červeně zbarvený.

Všechny části tisu jedovaté. Obsahují taxin, což je směs alkaloidů dráždících trávicí ústrojí a zastavujících dýchání a srdeční činnost. Smrtelnou dávkou je odvar z 50g jehličí !

Až dosud bylo vypěstováno několik desítek kultivarů, odlišných vzrůstem, např. pyramidální ´Fastigiata´, nebo odlišných zbarvením: ´Washingtonie´, která je žluto až zlatolistá. Některé kultivary se liší také tvarem a velikostí jehlic.

Tis červený pochází z Evropy a roste také ve východním Norsku, v Severní Africe, Malé Asii, Sýrii a na Kavkazu.

Tis červený výborně snáší i hluboký zpětný řez až do dosti starého dřeva. Dožívají se vysokého věku, údajně až 3000 let, doloženo je okolo 2000 let.

Tisy jsou oblíbené zahradní dřeviny. Dnes je tato vzácná dřevina chráněna zákonem. Hodí se pro tvarované živé ploty, artefakty, typické pro barokní zahrady.


Obrázky

Tis
Tis