3. Klouzek sličný (Suillus grevielli)

Kresba
Kresba: Kristýna Jandová
Kresba
Kresba: Sára Cilková
Kresba
Kresba: Kristýna Dvořáková

Básnička

Na houby

Celou zimu se jen třesu,

Jak jen rostou, pádím k lesu.

Najdu si je v trávě, vřesu,

Plný košík domů nesu.

Pro hostinu a bez děsu

Zapište si do notesu:

Choďte na ně brzy s ránem,

Berte jen ty s molitanem.

(Aby byl lov bez chyby,

Zaměřme se na hřiby:

Úspěch bude veliký,

Vynecháš-li žlučníky!)


Zvukové soubory

Básnička


Textová příloha

Je to chutná jedlá houba, není vhodná na sušení.

Klobouk má v průměru 3-15 cm. Barva je citronově žlutá, zlatožlutá, zlatohnědá až oranžová. Za vlhka je pokožka klobouku pokryta vrstvou průhledného slizu, za sucha je klobouk lesklý a hladký. V mládí je klobouk kulovitý, pak polokulovitý, polštářovitý, ke stáří plochý. Rourky má 6-11 cm dlouhé, v mládí zlatožluté, stářím tmavnou. Válcovitý, žlutohnědý třeň s užším slizovitým páskem po zaschlém prstenu, je 45-120 cm dlouhý a 10-25 cm široký. Dužnina je nažloutlá, velmi jemná.

Roste od června do listopadu, nejčastěji v lesích pod modříny nebo jejich blízkosti, v trávě nebo

jehličí, nejčastěji ve více jedincích a jednotlivě.

Hřib dubový (Boletus reticulatus)

Je to jedlá houba, která patří k nejvyhledávanějším druhům.

Klobouk má v průměru 5-25 cm. Barva je světle hnědá, šedohnědá až sytě hnědá. Pokožka klobouku je suchá, matná, později šupinkatá, Za sucha může rozpraskávat. Rourky má 10-30 mm vysoké, v mládí bělavé, ve stáří olivově zelené. Masitý, soudkovitý až vejčitý hnědý třeň je 70-200 cm dlouhý a 20-65 cm široký. Zprvu kryje třeň bílá síťka, později je okrová až hnědá. Dužnina je bílá, houbové vůně..

Roste v listnatých a smíšených lesích, v parcích a na hrázích rybníků od května do října. V České republice je rozšířen v teplejších nížinách a pahorkatinách.

Hřib žlutomasý alias Babka (Xerocomellus chrysenteron)

Je to jedlá houba, která patří k nejvyhledávanějším druhům.

Klobouk má v průměru 30-100 mm. V mládí je polokulovitý, pak klenutý, ve stáří ploše rozprostřený. Barva je šedookrová, šedohnědá až hnědá. Pokožka klobouku je suchá, matná, nelesklá, obvykle rozpraskává, praskliny jsou načervenalé, protože pod pokožkou klobouku je červenavá barva. Za sucha může rozpraskávat. Rourky má 4-13 mm dlouhé, v mládí žluté, později žlutoolivové až olivově zelené. Válcovitý třeň je bez síťky. Horní část je žlutá, spodní načervenalá až vínově červená.. Dužnina je žlutá,při poškození více nebo méně modrá...

Roste pod listnatými a jehličnatými stromy v lesích i mimo les, v parcích a na hrázích rybníků od června do října. V České republice je rozšířen od nížin až po horské oblasti.